Az amerikai Hikaru Nakamura és az örmény Levon Aronjan St. Louisban zajló négyjátszmás páros mérkőzésének negyedik partija a 30. lépésben döntetlennel ért véget. A katalán megnyitású összecsapásban Aronjan gyalogáldozatos folytatás mellett döntött, Nakamura kisebb nehézségek árán remizte ki a csatát, 2-2-re végződött a klasszikus gondolkodási idővel lejátszott meccsük. A 100 ezer dollár összdíjazású párharcot a 16 villámparti dönti el, 3-3 perc és lépésenként 2-2 másodperccel vív meg egymással a világranglistán negyedik Aronjan és a kilencedik Nakamura.

DSC_2041_0

A párharc negyedik partija a katalán megnyitásban másodszor hozott érdekes elméleti párbajt. Levon Aronjan a második összecsapás során a 7.He5-ös varira szavazott, ezúttal a 7.Vc2 mellett döntött, a gyalogáldozatos folytatást készítette elő. Hikaru Nakamurának pontos játékra volt szüksége, hogy elkerülje a hátrányhoz vezető változatokat. A játszma kritikus állásában, a 25. lépésben Aronjan a szabadgyalog azonnali „szöktetése” helyett 25.g4-gyel nehezebb feladat elé állította volna ellenfelét. A párharc szabályzata szerint a győzelem 4 pontot ért, a remiért 2-öt adtak, a villámpartikban a győzelmet 1-gyel jutalmazzák, így a párosmérkőzés 8-8-ra áll. 16-16 esetén „hirtelen halál’ játszma döntené el, hogy a 100 ezer dolláros díjból ki kapja a 60 ezret!

A 4. játszma eredménye:
Levon Aronjan (örmény, 2797) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2767) döntetlen (Katalán megnyitás, 30)